Międzynarodowy i krajowy transport drobnicowy


Nie każdy przedsiębiorca transportuje towar w 40-tonowych naczepach. Niektórym firmom wystarczy załadowanie kilku palet. Wysyłanie w trasę niezapełnionego pojazdu jest nieekonomiczne, dlatego w przypadku mniejszych przesyłek warto wybrać transport drobnicowy — jeden z najbardziej dynamicznych i perspektywicznych obszarów rozwoju logistyki.

Transport drobnicowy — co to jest?

Przez transport drobnicowy rozumie się dostawę towaru o niewielkich gabarytach. Przesyłką mogą być wyroby zapakowane w jednostkowe lub zbiorcze opakowania. W przypadku tej formy transportu dochodzi do stworzenia zbiorczej jednostki ładunkowej — składają się na nią towary od różnych nadawców. 
Przewóz ładunków drobnicowych jest opłacalny wtedy, gdy przedsiębiorca nie potrzebuje całej przestrzeni naczepy, a jedynie jej małej części. Usługa jest dedykowana firmom, które mają niewielkie potrzeby transportowe oraz rozproszonych odbiorców.

Transport drobnicowy krajowy i międzynarodowy — cechy i etapy realizacji usługi

Drobnica to ładunki o różnych wymiarach i właściwościach, pochodzące od kilku zleceniodawców. Są one kompletowane przez spedytora, transportowane i dostarczane do różnych odbiorców. Transport drobnicowy krajowy lub międzynarodowy składa się z kilku etapów:

  • przygotowanie ładunku do przewozu,
  • wykonanie odpowiednich oznakowań,
  • dostarczenie paczek do firmy transportowej (przydzielanie, stropowanie, paletyzacja, pakietyzacja i konteneryzacja przesyłek),
  • odbieranie paczek z miejsc załadunku oraz ewentualne przeładunki,
  • dostarczanie towarów do odbiorców.

Podczas realizacji zlecenia, pojazd sukcesywnie doładowuje się drobnicą — zdarza się, że w międzyczasie dostarczane są już pierwsze paczki. Trasa przejazdu jest zaplanowana w taki sposób, aby generowała jak najmniejsze koszty.

Rodzaje ładunków drobnicowych

Ładunki drobnicowe można podzielić na dwa rodzaje. Są to przesyłki, które przewozi się z opakowaniem (kartony, skrzynie worki, klatki itp.) albo towary bez opakowania.
Transport drobnicowy dopuszcza przewożenie ładunków wrażliwych, takich jak:

Taki rodzaj transferu nie obejmuje towarów, które trzeba przechowywać w specjalnych warunkach. Do tej grupy należą m.in.: rośliny, zwierzęta, żywność wymagającą odpowiedniej temperatury, papiery wartościowe, wyroby jubilerskie.

Jak przebiega transport towaru drobnicowego?

Transport drobnicowy wymaga dokładnego przygotowania pod względem logistyki. Firma organizująca takie przewozy musi działać ostrożnie i dokładnie zaplanować każdy etap przewozu. 
Przesyłkę należy dobrze zabezpieczyć — czasem stosuje się podwójne opakowanie, które na pewno nie otworzy się w trakcie transportu. Paczki muszą zawierać odpowiednie oznaczenie oraz stosowny list przewozowy. Prawidłowo przygotowane przesyłki zostaną zważone i skatalogowane oraz połączone w jednostkę ładunkową, a następnie wyruszą do adresatów.

Zalety i wady transportu drobnicowego

Zanim przedsiębiorca zdecyduje się na transport drobnicowy, powinien poznać wszystkie wady i zalety tej usługi. Warto zastanowić się, jakie cechy są najważniejsze z punktu widzenia nadawcy i adresata. 
Główne zalety transportu drobnicowego to:

  • korzystna cena,
  • brak konieczności magazynowania nadwyżek towaru,
  • elastyczny termin dostawy,
  • przewóz dostosowany do indywidualnych wymagań.

Do wad tej formy transportu można zaliczyć:

  • mniejszą efektywność niż przewozy całopojazdowe,
  • niewykorzystaną przestrzeń ładunkową,
  • konieczność dowozu do terminalu i odwiezienia mniejszych partii ładunku,
  • wykorzystywanie różnych urządzeń i oprzyrządowania do przeładunku.

Drobnica łatwiej ulega uszkodzeniom, ponieważ trudniej jest ją skutecznie zabezpieczyć, a sam proces przygotowania przesyłki jest czasochłonny. Nie ulega wątpliwości, że taka forma przewozu jest korzystna dla przedsiębiorców szukających oszczędności oraz firm o małych potrzebach transportowych.

Koszty transportu drobnicowego

Cennik transportu drobnicowego nie jest stały. Koszt usługi waha się w zależności od wagi i gabarytu paczek, które należy przewieźć. Im więcej przestrzeni zajmie przesyłka, tym droższy będzie jej przewóz. Miejsce odbioru, rozładunku i opłaty celne również zmieniają cenę. Na ostateczny koszt mogą wpływać także usługi dodatkowe, takie jak ekspresowa dostawa.

Dlaczego warto korzystać z usług MOVADO?

Transport drobnicowy w Warszawie oraz innych polskich i zagranicznych miastach wymaga profesjonalnego przedsiębiorstwa, takiego jak MOVADO — mającego wieloletnie doświadczenie, rozwiniętą sieć partnerską, ustalony obieg dokumentów oraz rozbudowane schematy transportowe, które uwzględniają magazynowanie towarów w Europie i WNP. 
W ramach usługi transportu ładunku specjaliści MOVADO:

  • kontaktują z nadawcą, wyjaśniają cechy ładunku i uzgodniają dokładny czas odbioru;
  • organizują całokształt operacji w tranzytowych magazynach europejskich (załadunek i rozładunek, pakowanie, przepakowywanie, etykietowanie, paletyzacja i sortowanie towarów, ewidencja magazynowa i magazynowanie);
  • rozwiązują sprawy dotyczące procedur celnych i odprawy eksportowej;
  • informują klienta o statusie ładunku i przewidywanym czasie dostawy;
  • realizują pilne dostawy pojazdem o małym tonażu.

Opracowujemy najlepsze trasy pod względem czasu dostawy i ponoszonych kosztów. Działamy międzynarodowo, a nasze główne regiony transportowe to kraje WNP, Rosja, Polska i Europa. Aby uzyskać stawkę na dostawę, prosimy o wypełnienie zapytania na stronie internetowej lub o kontakt z biurem MOVADO.
Opracowujemy najlepsze trasy pod względem czasu dostawy i ponoszonych kosztów. Działamy międzynarodowo, a nasze główne regiony transportowe to kraje WNP, Rosja, Polska i Europa.


Введите корректные параметры компонента

Enter the correct component parameters